LARP

LARP považujeme za prostriedok hry a zábavy rovnako ako bojové strety s airsoft zbraňami alebo plnenie jednotlivých bojových či nebojových misií.  Našim cieľom vytvoriť samostatný LARPový dej (líniu) pre hráčov LARPu, ktorý bude zaradený do hry a bude sa s airsoftovou častou prelínať. Na pomoc sme si prizvali profesionálov – organizátorov LARPových akcii na Slovensku a Čechách. Ako to prebieha na takých LARP akciách si môžete pozrieť na stránke združujúcej LARPové aktivity a hráčov.

LARP zo strany bojovníka:
Zásah alebo zranenie… Vlastný zásah je nutné precítiť a zahrať raneného, len tak sa docieli autentickosť hry. Dobre zahraný zásah a zranenie prispeje k lepšiemu obrazu boja, kde si pomáha druh druhovi prežiť a transportovať kamaráta k zdravotníkovi. Dobre zahranú situáciu zásahu dokáže oceniť množstvo hráčov, ale len málo kto to vie zahrať. Preto okolky nabok a skúste si to…
cz80Osobná úloha v LARPe… Každý hráč dostane pri registrácii osobnú LARP úlohu a LARPové financie na jej krytie. Úlohu je nutné splniť do ukončenia celej akcie v dedine, v ktorej sa budú nachádzať hráči LARPu. Po jej splnení Vám hráč LARPu dá potvrdenie o jej splnení. Dané potvrdenie hráč odovzdá svojmu veliteľovi čaty a ten to následne odovzdá svojmu generálovi. Strana, ktorá splní viac osobných úloh LARPu, získa body v celkovom hodnotení navyše a môže tak zvrátiť nerozhodný alebo nevýrazný výsledok celkového hodnotenia boja vo svoj prospech.
Ďalšie možnosti… Okrem toho má hráč možnosť v dedine získavať za LARPové peniaze informácie, tovary a služby rôzneho charakteru. Záleží len na jeho záujme a vôli. Za LARPové vstupné môžete navštíviť naše „Mestské kino HVIEZDA“, ktoré bude „premietať“ filmy v pravidelných intervaloch alebo sa zúčastniť streleckých parkúrových pretekov jednotlivca (najlepší traja strelci získavajú od organizátora na konci vecnú cenu „najlepšieho strelca akcie“ ). Strelecký parkúr bude k dispozícii počas celého priebehu akcie a každý registrovaný hráč má jeden pokus na jeho úspešné zdolanie. Samozrejme v prípade osobného porušenia pravidiel v dedine vás môže naša „miestna polícia“ pokutovať alebo pri horších priestupkoch vás môže odsúdiť na určitý časový limit do miestneho väzenia.

Pri „zajatí“ alebo obhliadke „mŕtvol“ sú LARPové peniaze korisťou víťaza.

LARP zo strany hráčov LARPu:

LARP na hre  je príbehom obyčajných ľudí uprostred veľkého vojnového konfliktu. Ľudí, ktorí majú svoje životy, práce, rodiny a ktorých všetkých väčšou či menšou mierou ovplyvnila vojna okolo nich. Každý z nich má svoj osobitý osud plný silných momentov a nečakaných situácií. Každý má svoj príbeh. Príbeh, ktorý môžete zažiť aj vy.

conflict028Pri prihlasovaní sa na LARP si vytvoríte postavu, ktorú budete počas celej hry stvárňovať. Môžete stvárňovať skutočne kohokoľvek. Jedinou podmienkou je, že musí byť zo súčasnej doby a mala by sa hodiť do prostredia malej dediny v krajine zmietanou vojnou. Môžete hrať napríklad policajta, ktorý by radšej bojoval v armáde, ale musí chrániť svoju rodinu v dedine. Medičku, ktorá odmietla lukratívnu prácu v zahraničí, aby mohla zachraňovať životy v svojej rodnej zemi. Kňaza, ktorý v skutočnosti tajne pašuje zbrane pre obe armády.

Po vybratí postavy s vami začne komunikovať organizátor, ktorý s vami dotvorí charakter vašej postavy, väzby na iné postavy a jej ciele, teda to, čo vaša postava v hre chce dosiahnuť. On potom zapracuje na tom, aby mala vaša postava neustále čo hrať a aby zažívala zaujímavý dej. V prípade, že sa chcete zúčastniť, ale neviete, čo by ste hrali, vám organizátor navrhne zaujímavé postavy, ktoré by ste mohli stvárňovať. Máme v zásobe viacero funkcií, ktoré potrebujeme naplniť.

Cieľom LARPu je čo najzaujímavejšie hrať svoje postavy a hlavne dobre sa zabaviť. Stvárňovať svoje postavy nepretržite a uveriteľne je výzva, ale dokáže to skutočne každý. Pre tých najaktívnejších je tu aj odmena – päť hráčov LARPu, ktorý budú hrať svoje postavy s najväčším nasadením a budú najmenej vypadávať z role, dostane na konci hry od organizátorov vecné ceny.

Základné pravidlá pre hráčov LARPu:
1. Hráč nie je postava. Čo sa stane v hre, zostáva v hre. Keď na vás v hre nakričí policajt Richard Novák, hraný študentom Petrom, nebudete po hre naštvaný na Petra. Nebol to on, kto na vás kričal, ale jeho postava. To sa týka všetkých emócií, či už to je hnev, strach alebo zamilovanosť.
2. Hrajte naplno. Čím viac do hry dáte, tým viac sa vám vráti. Nie je sa čoho báť – ako hovorí pravidlo 1, čo je v hre ostane v hre.
3. Vaša postava dokáže maximálne to čo vy. Ak napríklad sa neviete plížiť, nevie to ani vaša postava. Na tajnú schôdzku sa budete musieť dostať inak. Vaša postava však môže vedieť aj menej než vy. Ak sa vy viete plížiť, ale hráte neobratného hromotĺka, môžete sa naschvál plížiť veľmi hlučne.
4. Snažte sa nikomu neublížiť. Bezpečnosť vás a vašich spoluhráčov je na prvom mieste.
5. Dobre sa bavte.

Konflikty:
cz87Väčšina konfliktov na LARPe bude riešená slovne – diskusiou až hádkou. Pri veľkom vyhrotení situácie je možné použiť tzv. „divadelnú facku“. Ako sa používa si vysvetlíme a vyskúšame na mieste pred hrou. Najzávažnejšie konflikty môžu vygradovať až do „férového súboja“, na ktorý bude dohliadať miestna polícia. Súboj je v podstate starobylou zmluvou medzi sokmi, kde sa zaväzujú na konkrétnom spôsobe, akým zo seba vymlátia dušu. Tieto súboje niekedy môžu končiť aj smrťou. Presný spôsob fungovania taktiež vysvetlíme na mieste pred hrou.
Vo všeobecnosti by k smrti postáv nemalo dochádzať často. Sú to predsa len civilisti, ktorý si nadovšetko cenia svoje životy. V situáciách, kedy k tomu náhodou dôjde, hrá usmrtený hráč mŕtvolu po dobu, kým to je vhodné – aby napríklad mohol dostať posledné pomazanie od kňaza, aby si nad ním mohla poplakať jeho rodina a aby jeho priatelia mohli prisahať pomstu. Po skončení tejto doby vyhľadá organizátora, ktorý mu pomôže vytvoriť si novú postavu. S touto postavou znova vstupuje do hry.

Kostým:
Kostým je nevyhnutnosťou. Ako bude vyzerať ten váš, je len na vašom uvážení a je vašou vizitkou. Dobrý kostým napomáha rozvoju postavy, ale nič sa nestane, ak aj nebude dokonalý. Samozrejme, váš kostým nesmie mať nič spoločné s vojakmi, teda žiadne maskáče alebo taktické doplnky.

Zbrane hráčov LARPu
Hráč LARPu môže mať u seba zbraň. Zbraň však musí byť nosená v skryte (tzv. skryté nosenie), pokiaľ sa samozrejme nejedná o uniformovaného príslušníka miestnej polície“ Za zbraň sa považuje strelná zbraň na osobnú ochranu a to len airsoft pištoľ. Hráč môže nosiť zbraň len s povolením, ktoré si musí vybaviť u miestnej polície a samozrejme za poplatok. Použitie zbrane v dedine je prísne zakázané. Použitie zbrane mimo dediny je neobmedzené, ale potom je nutné rátať z následkami zo strany jednotlivých armád.