Conflict zone 2015

Každoročne z pohľadu organizátora robíme hodnotenie našej akcie Conflict Zone. Ani tento rok to nebude inak… Akcia sa uskutočnila v lokalite MARTIN, časť Bystrička. Na akciu sa registrovalo z 33 pozvaných tímov celkovo 245 účastníkov. Akcie sa reálne zúčastnilo 205 hráčov za armády BOPA a NOA, 23 LARP- Guerilla a 15 nehrajúcich organizátorov. Hlavný sponzor akcie bola spoločnosť ARMY ORIGINAL, ďalším sponzorom bol ARMY SHOP Martin. Obom patrí veľká vďaka za hodnotné ceny, ktoré do tomboly venovali.

p131Tento rok sa akcia kvôli nezáujmu zo strany obce Očová o povolenie akcie v ich katastri, uskutočnila v priestore Bystrička, ktorý bol menší, menej udržiavaný a veľmi zarastený. Táto skutočnosť celkovo poznačila akciu, nakoľko viditeľnosť sa znížila a všetky strety sa odohrávali na blízku až veľmi blízku vzdialenosť. Z toho vznikala streľba na hornú polovicu tela a samozrejme do tváre, následná nervozita a agresivita účastníkov sa len stupňovala.

Počtová vyrovnanosť herných strán bohužiaľ tiež nebola zabezpečená, nakoľko pred Martinom sa opravovali komunikácie z každej jeho strany a účastníci akcie stáli v kolónach a meškali. Akcia začínala o 12.00 v pomere 60 – BOPA a 65 – NOA.  Po spustení akcie do piatkového večera prišlo cca 40 ďalších hráčov za NOA a k BOPE prišlo asi 15, ale tak, že si zahrajú jeden deň a v noci nebudú hrať. Teda počas celej akcie bola BOPA v početnej nevýhode, ktorú neskôr korigovala Guerilla. Na akcii boli 3 technikaly.  1 za hernú stranu Guerilla a 2 za hernú stranu NOA.

Po skúsenostiach z predchádzajúceho ročníka sa na akciu dalo dostať len na pozvánku a herné skupiny sa selektovali. Teda pozývali sa len niektoré nám známe a spoľahlivé skupiny. V každom prípade akcia nevyšla podľa našich predstáv a je veľmi ťažké charakterizovať problematické oblasti.  I napriek vyjadreniam v rôznych diskusných príspevkoch účastníkov akcie.

Niekoľkokrát nám bolo ako organizátorovi prízvukované, aby sme konečne vzali na vedomie názory účastníkov a všetko bude v poriadku. My samozrejme každú našu akciu hodnotíme a vždy na základe hodnotenia a pohľadu jej účastníkov ďalšiu akciu smerujeme.  Tento krát sú príspevky protichodne. Prispievatelia príspevkov jeden rok kritizujú to, čo ďalší vyzdvihujú. Asi zabudli čo písali pred rokom.

Ohlasy z minula a vyjadrenia na herný priestor boli, že priestor Očová je za zenitom, každý tam pozná všetko a už bude lepšie ak bude akcia inde. Tento rok sa všetci vyjadrovali zasa v prospech Očovej.

p114Rozhodcovia boli kritizovaní z poslednej akcie, lebo sekali hru, miešali sa do scenára a hlavne neboli vraj tam, kde treba. Hádok bolo neúrekom aj napriek tomu, že tam boli. Tento rok neboli rozhodcovia na akcii GAZA na Remate, na akcii Extrem Fight vo VO a všetko bolo v poriadku, okrem drobných nedorozumení alebo vyjasnení scenára a hra fungovala. Na CZ však tomu bolo inak a všetci sa mali tendenciu hádať, hráči sa častovali vulgarizmami a miesto férového prístupu alebo  bojovému zápalu hráči rozbíjali herné prvky (makety zbraní, bedne s materiálom a iné artefakty), boli neprimerane vulgárni a násilnícki.

Scenár sme oproti minulému roku upravili radikálne. Minulý rok boli sťažnosti, že si niektoré jednotky, čaty nezabojovali, mali len dlhé prechádzky a žiadny efekt. OK.. povedali sme si MIL SIM trochu inak.. A dali sme do scenára blízke umiestnenie základní jednotlivých armád, aby stále bolo o čo bojovať, všetci to mali v pohode a boli stále v boji. Zrazu sa tento krát niektorí sťažujú, že to bolo stále o strieľaní a o lokálnej pukačke. V predchádzajúcich ročníkoch sme nedovolili boje o základne a všetci mali námietky, že bázy sú nedobytné. Bolo to zapríčinené tým, aby si tam ľudia mohli postaviť stan a bezpečne si oddýchnuť a nemuseli sa trepať na 1,5 km vzdialenú off zónu. V tomto roku sme si teda povedali, že o bázy sa bude bojovať a budú na miestach, kde sa nebude dať stanovať a že to budú herné plochy.  Zrazu ľudia začali hovoriť, že miesta báz sú zlé, lebo sa tam nedá postaviť stan.  Tak sme to upravili a stany povolili. Úprava spočívala v tom, že sa kvôli bezpečnosti bude bojovať o kartičky na hranici/bráne na bázu. A hups, zrazu sa to nepáči a všetci to odsudzujú a hovoria o tom ako o výraznom zápore akcie.

Rozporuplné prestávky v hre v scenári. Minulého roku herné strany nestíhali nastupovať na všetky misie a tak tento rok boli misie naplánované tak, že pred nimi bola celková prestávka 45 min. na oddych a prípravu. Polovica hráčov to uvítala a druhá polovica to kritizuje. V zásade je asi jedno, či je prestávka alebo nie. Lebo ak herný veliteľ vydá rozkaz, že je nástup o x-tej, tak aj tak jednotka nastúpi 15-20 min. po určenom čase. Je jedno, aký dlhý čas mala jednotka na oddych. A samozrejme trpí druhá jednotka na opozitnej strane, ktorá nastúpila načas.

p15LARP bol minulého roku veľmi kritizovaný hráčmi, že v dedine sa snažili vyvíjať nejakú činnosť, ktorú nik nechápal a všetci ho následne ignorovali. LARP mimo dedinu bol hrubo potláčaný silou, streľbou, vulgarizmami a tak ho nik z LARPistov nechcel robiť okrem Guerilly. Preto sme LARP ako taký, myslím dedinu so všetkým čo predtým v dedine bolo, vypustili z CZ. Tento rok polovica účastníkov toto kritizuje ako ďalší nedostatok. Neuvedomujú si, že ak nezmenia prístup k riešeniu LARPových úloh, je veľmi ťažko nájsť dobrovoľníkov na LARP.

Guerilla bola minulého roku v permanentnej kritike. Za čokoľvek, za streľbu a nepriznávanie zásahov keď robila atmosféru  s expanznými zbraňami, za to, že robili LARP, pri ktorom ak bol zranený ich člen musel mať iný respawn ako bojovníci z armád, za prepáskovanie a nabíjanie v hernej ploche aby stíhali ďalšie úlohy od organizátora a pod.  Takže tentoraz sme hernej strane Guerilla nastavili rovnaký respawn a LARPové úlohy realizovali minimum, nakoniec približne od soboty obeda hrali celý čas za stranu BOPA. I napriek tomu boli voči ich činnosti protesty a padali vety ako, že Guerilla kazí celú akciu, keď pri pomere herných strán 105 NOA/68 BOPA začala so svojimi cca 15 bojujúcimi členmi podporovať BOPU, lebo im stále nadržiava. Takže Guerilla sa zbalila a v nedeľu doobeda opustila hernú plochu.

Pravidlá boli vysvetlené jednotne na začiatku všetkým účastníkom na nástupe. V každom prípade to následne vyzeralo tak, že si hráči niektoré pravidlá vymýšľali na mieste. Nie je pravda, že sa pravidlá menili počas akcie alebo že by sa niečo upravovalo. Pravidlá boli pevné a museli sa niekoľkokrát opakovať, lebo nejakým zázrakom ich niekto zmenil, ale organizátor to nebol. Najspornejšie bolo využívanie technikalov. Nechápeme, čo je nejasné na pravidle, že ak je technikal vyradený (podľa scenára je celkovo zničený), nemôžu sa používať jeho doplnky ako svetlá, zalafetované zbrane a pod… Môže sa využívať len na krytie ako zničený vrak auta. Takže ak je technikal vyradený ako to, že jeho guľomet strieľa a v noci jeho svetlá svietia? Je jasné, že organizátor následne stiahol technikaly na základne a zakázal im pohyb mimo nej. Kritika bola na organizátora za toto veľmi veľká. To je pochopiteľné a organizátor s tým rátal.

p95Meranie zbraní sme realizovali na akcii Extreme Fight  a v podstate prebehlo bez problémov a všetky zbrane sme pustili do akcie. Teda nebol dôvod prečo by sme to mali robiť aj na akcii CZ. Mali sme tam meračky a niekoľko zbraní sme premerali. Všetky boli v limite. To samozrejme nie je výhovorka, jednoducho sme to nepovažovali na nutnosť, nakoľko to bola akcia VIP a predchádzajúce dve s tými istými ľuďmi boli úplne v pohode.

Berieme plnú zodpovednosť za priebeh akcie. Tej sa ani nevyhýbame ani ju nezmenšujeme. Ale ruku na srdce, vaše komentáre k akcii sú niekedy protichodné a každý rok raz hovoria to a inokedy ono. Z čoho teda máme vychádzať?   Kľudne napíšte do diskusie aké zásady by mal mať ďalší ročník CZ 2016. Lebo podľa vašich vyjadrení to nie je ani tak, ani onak. My dáme dokopy všetko potrebné, podľa toho na čom sa zhodnete, to zorganizujeme…

V každom prípade si myslím, že airsoft je životný štýl a prístup. Airsoft nie je prenášanie svojich komplexov na všetkých naokolo. Akcia tento rok bola na pozvánky. Nik koho sme nepozvali sa tam nedostal a všetkých vás, ktorí ste tam boli považujeme za  našich spoločných priateľov. A teda nechápem, ako si priatelia môžu nadávať takými vulgarizmami ako to bolo tam, nepriznávať zásah v hre, upravovať si pravidlá len aby to vyhovovalo len im, strieľať na hlavu a do tváre, keď je viditeľná celá postava, používať upravené zbrane, ktoré spôsobujú vážne zranenia, klamať spoluhráčov a pod. A keď sa nájdu nejaké problémy, ktoré je možné vyriešiť na mieste neprídu za nami, nepovedia nám to do očí, ale sťažujú sa na fórach, čo to je zasa za akcia, že ich priateľ, zhodou okolnosti hrajúci za inú hernú stranu, má príliš silnú zbraň a nemá tu čo robiť, alebo nepriznáva, nemá herné označenie a pod. Nechápem ako niekto, kto príde na akciu s priateľmi a tvarí sa, že keď má v rukách airsoft zbraň už to jeho priatelia nie sú a robí špinavosti, nehrá fér a ešte má z toho radosť ako oklamal ich a nás organizátorov.  Takže keďže sa toto deje začínam si myslieť, že naša snaha robiť akcie pre priateľov a akcie VIP je zbytočná lebo v tejto komunite, ktorá sa tam zišla, bolo veľmi málo našich priateľov a asi by sme tak k nim mali aj pristupovať.

p56Vždy po akcii sa nás pýtajú či to má ešte cenu? Robiť akcie pre ľudí, ktorí v sebe nemajú brzdu a nevážia si spoluhráčov, veď bez nich by si nezahrali. Nevážia si organizátorov, veď bez nich by predsa žiadna akcia nebola… Napr. keď sme v nedeľu spustili záverečné boje o dominátory, tak prvý dominátor (sms z mobilu) bol odoslaný v okamihu, keď veliteľ vydal pokyn o odchod z bázy. Preto sa realizoval aj reštart danej úlohy.  Stále sa hráči sťažujú na nejaké nadržiavanie a upravovanie výsledkov organizátorov v niekoho prospech. Nechápem, komu by sme chceli nadržiavať, keď všetci z organizačného tímu,  čo akciu organizujú na akcii vôbec nehrajú, alebo ak, tak sú na oboch herných stranách pre potreby smerovania akcie. My vo svojom vyhodnotení sa vždy snažíme ozrejmiť ako k výsledku došlo.  Asi je to veľká chyba. Lebo hráči kvôli výsledkom podvádzajú a robia sa veci, ktoré majú vážny vplyv na priebeh akcie. A pritom akcia má byť o zábave a stretnutí pohodovej komunity. Škoda, že tak to asi berú snáď len organizátori a malá skupina účastníkov akcie.

Tento rok vyhrala herná strana NOA, nakoľko počtom jednoznačne prevýšila armádu BOPA. Ďakujeme všetkým férovým hráčom, ktorý chápu o čom je airsoft a airsoftová akcia, za ich prístup a odhodlanie, aj napriek ľuďom, čo sa prišli na akciu „ukojiť“, že vydržali dokonca.

Facebook Comments